Pēdēja laikā kultūras apmaiņas programmas skolēniem paliek arvien populārākas un vislielākais dalībnieku skaits ir tieši ASV. ASV uzskata par apmaiņas programmas dzimteni. 1982. gadā Amerikas Savienoto Valstu prezidents nodibināja „Jauniešu apmaiņas iniciatīvas grupu” (The Youth Exchange Initiative). Tās mērķis bija veicināt starptautisku sapratni starp ASV un pārējo pasauli, tāpēc tagad uz Ameriku brauc meitenes un zēni no visiem pasaules galiem.
Apmaiņas studenti Amerikā kļūst par daļu no ļoti kolorītas un kontrastainas sabiedrības un skolas dzīves, kas ir bagāta ar dažādām aktivitātēm. Dažu nedēļu laikā skolēnam būs iespēja iesaistīties jaunu mācību priekšmetu apguvē, jaunos sporta veidos un izbaudīt slaveno amerikāņu skolas garu.
Viesģimenes piemeklēšana
Viesģimenes, kuras uzņem kultūras apmaiņas programmas skolēnus, var būt ļoti dažādas. Tās var būt gan ģimenes, kas dzīvo laukos un nodarbojas ar lauksaimniecību, gan ģimenes, kas dzīvo pilsētā. Tās var būt ģimenes ar vai bez bērniem, kā arī tādas, kur bērnus audzina tikai viens no vecākiem. Viesģimene, kura plāno uzņemt apmaiņas programmas skolēnu, tam nopietni gatavojas un mēģina darīt visu, kas ir tās spēkos, lai skolēns justos kā mājās. Apmaiņas programmas skolēns kļūst par pilntiesīgu ģimenes locekli, līdz ar to no viņa tiek gaidīta pēc iespējas aktīvāka dalība ģimenes ikdienas dzīvē un pasākumos. Daudzas amerikāņu ģimenes ir iesaistītas dažādos sabiedriskajos un brīvprātīgajos darbos, kā arī ir aktīvi baznīcas apmeklētāji.
Skolēns aizpilda anketu, kurā sīki apraksta informāciju par sevi un savu ģimeni. Vadoties pēc šīs anketas, notiek viesģimenes atlase. Tiklīdz ģimene ir devusi savu piekrišanu uzņemt konkrētu skolēnu pie sevis, viņiem tiek organizēta papildus intervija, lai pārliecinātos par ģimenes un skolēna saderību.
Skolas dzīve
Mācību plāns sastāvēs no 6-7 mācību priekšmetiem, divi no kuriem obligāti būs angļu valoda un Amerikas vēsture. Atkarībā no vecuma skolēns tiks ieskaitīts 10., 11. vai 12. klasē. Ja skolēnu interesē kāds noteikts mācību priekšmets vai novirziens, ir jāizmanto iespēja izvēlēties tādus priekšmetus kā runas kultūra (deklamācija), žurnālistika, teātris, informātika vai dejošana. Tāpat skolēnam būs lieliska iespēja pievienoties kādai no sporta komandām un iegūt daudz jaunu draugu. Skolēni, kurus interesē žurnālistika, var mēģināt pierādīt sevi skolas laikrakstos. Kultūras apmaiņas programma neparedz tās noslēgumā iegūt diplomu par vidējo izglītību izvēlētajā valstī.
Programmas ilgums: akadēmiskais semestris vai gads
Skolas tips: valsts vai privātas skolas
Vieta: jebkura pilsēta ASV štatos
Programmas dalībnieku vecums: 15 – 18 gadi
Mācību valoda: angļu valoda
Pieteikumu iesniegšanas termiņš: līdz 15. aprīlim (līdz 15. septembrim, lai sāktu mācības otrajā semestrī)
Programmas prasības: Angļu valoda apgūta vismaz 3-5 gadus. Iespējams papildus noteikums – nokārtots TOEFL eksāmens vai iekšējais valodas pārbaudes tests.
Apmaiņas programmas maksa:
Akadēmiskais gads (valsts skola) – 8 250 USD
Akadēmiskais semestris (valsts skola) – 6 950 USD
Akadēmiskais gads (privātskola) – no 25 000 USD
Programmas cenā iekļauts:
administratīvās izmaksas;
dzīvošana viesģimenē;
divreizēja ēdināšana darba dienās un trīsreizēja ēdināšana brīvdienās;
mācības vietējā skolā;
transfērs no tuvākās lidostas līdz viesģimenei un atpakaļ;
pēc izvēles: orientācijas programma Čikāgā un vietējais pārlidojums (tikai priekš programmām, kas sākas augustā);
apdrošināšana;
diennakts atbalsts no vietējiem koordinatoriem;
skolēna sekmju monitorings programmas laikā un atskaišu sagatavošana vecākiem.
Papildus izmaksas:
aviobiļetes;
konsulārā nodeva ASV vīzas saņemšanai;
skolas pusdienas un papildus mācību materiāli;
sabiedriskā transporta izmaksas;
kabatas nauda.
Austrālija ir vismazākais un vissausākais pasaules kontinents, tā ir sadalīta 8 štatos/provincēs. Paši austrālieši jeb kā viņi paši sevi dēvē „Aussies”, ir ļoti atvērti, draudzīgi un patiesi cilvēki. Viņi labprāt izbauda savu mierīgo dzīvesveidu un izmanto katru iespēju slavēt savu valsti ieceļotājiem. Austrālijai ir raksturīga elpu aizraujoša flora un fauna. Apmaiņas programmas skolēnus viesģimenes parasti mēģina iepazīstināt ar vismaz vienu no daudzajiem nacionālajiem dabas parkiem, kas aizrauj ar pasakainiem dabas skatiem.
Viesģimenes, kuras uzņem kultūras apmaiņas programmas skolēnus, var būt ļoti dažādas. Tās var būt gan ģimenes, kas dzīvo laukos un nodarbojas ar lauksaimniecību, gan ģimenes, kas dzīvo pilsētā. Tās var būt ģimenes ar vai bez bērniem, kā arī tādas, kur bērnus audzina tikai viens no vecākiem. Viesģimene, kura plāno uzņemt apmaiņas programmas skolēnu, tam nopietni gatavojas un mēģina darīt visu, kas ir tās spēkos, lai skolēns justos kā mājās. Apmaiņas programmas skolēns kļūst par pilntiesīgu ģimenes locekli, līdz ar to no viņa tiek gaidīta pēc iespējas aktīvāka dalība ģimenes ikdienas dzīvē un pasākumos.
Skolēns aizpilda anketu, kurā sīki apraksta informāciju par sevi un savu ģimeni. Vadoties pēc šīs anketas, notiek viesģimenes atlase. Tiklīdz ģimene ir devusi savu piekrišanu uzņemt konkrētu skolēnu pie sevis, viņiem tiek organizēta papildus intervija, lai pārliecinātos par ģimenes un skolēna saderību.
Mācību gads Austrālijā sākās janvāra beigās un beidzas decembra vidū. Skolā apmaiņas skolēnu gaida daudz jaunu piedzīvojumu, taču uzdotie mājas darbi un kontroldarbi ir programmas neatņemama sastāvdaļa, tādēļ pret tiem ir jāattiecas ļoti nopietni. Skolās pasniegtā mācību viela un pasniegšanas veids var atšķirties no mājās pierastā, tādēļ skolēniem dalība šajā programmā ir liels izaicinājums. Kultūras apmaiņas programma neparedz tās noslēgumā iegūt diplomu par vidējo izglītību izvēlētajā valstī.
Programmas ilgums: akadēmiskais semestris vai gads
Skolas tips: valsts skolas un privātskolas
Vieta: Melburna, Viktorijas štats
Programmas dalībnieku vecums: 14,5 - 17,5 gadi (studentam nedrīkst palikt 18 gadu programmas norises laikā)
Mācību valoda: angļu valoda
Pieteikumu iesniegšanas termiņš: vismaz 6 mēnešus pirms programmas sākuma (mācības sākās janvārī)
Programmas prasības: Angļu valoda apgūta vismaz 3 gadus. Iespējams papildus noteikums – nokārtots IELTS eksāmens ar rezultātu vismaz 5.5.
Akadēmiskais gads – 23 990 AUD
Akadēmiskais semestris – 12 950 AUD
administratīvās izmaksas;
dzīvošana viesģimenē;
trīsreizēja ēdināšana (skolas dienās – iesaiņotas pusdienas līdzņemšanai);
mācības vietējā skolā;
transfērs no tuvākās lidostas līdz viesģimenei un atpakaļ;
orientācijas pasākums programmas sākumā;
OHSC apdrošināšana;
diennakts atbalsts no vietējiem koordinatoriem;
skolēna sekmju monitorings programmas laikā un atskaišu sagatavošana vecākiem.
aviobiļetes;
konsulārā nodeva Austrālijas vīzas saņemšanai;
kabatas nauda;
sabiedriskā transporta izmaksas (30-50 AUD nedēļā);
mācību materiāli (350-800 AUD) un uniforma (200-500 AUD);
Mācību centra LINKTURS pakalpojumi.